Патувам сама – Самуел Бјорк

Патувам сама – Самуел Бјорк

„Патувам сама“ постигна извонреден интернационален успех кај читателите низ светот, а беше избран и за најдобар бестселер во листата на германскиот весник Der Spiegel. Истражителката Миа Кригер ја напушта полицијата и градскиот метеж го заменува со осамен и тивок...
Овој човек – казна, Џоди Елен Малпас

Овој човек – казна, Џоди Елен Малпас

„Toj беше она што секоја жена го сакаше, а јас го имав.“ Џеси со неговата посесивност ја гуши Ава, но и воедно ја заслепува со страст. Тој ја чува подалеку од неговите мрачни тајни и неговата повредена душа. Ава за да може повторно да се врати во нормала, одлучува да...
Бувот лови само ноќе – Самуел Бјорк

Бувот лови само ноќе – Самуел Бјорк

Тинејџерка со проблеми во однесувањето исчезнува од домот за млади. Набргу, на шумска ледина е пронајдено нејзиното мртво тело на постела од пердуви, врамено во пентаграм. Случајот е доделен на Одделението за убиства на полицијата во Осло, со истражителите Холгер Мунк...
Четирите ветришта – Кристин Хана

Четирите ветришта – Кристин Хана

Тексас, 1934. Милиони се без работа и невидена суша ги пустоши Големите рамнини. Фармерите се борат да ја зачуваат својата земја, воедно и својата заработувачка за живот, но жетвата пропаѓа, водата се суши, а прашината се заканува дека ќе ги закопа сите. Пристигнува...
Рандеву – Луиз Џенсен

Рандеву – Луиз Џенсен

Нешто лошо и се случи на Алисон Тејлор. Нејзината саботна вечер почна нормално. Поради разделбата со сопругот, пријателите ја убедуваат да излезе на рандеву со друг човек. Таа е подготвена, нервозна и возбудена. Спремна е да направи чекор кон нејзината нова иднина. До...