English French German Macedonian

Настани

подготвува Фатма Бајрам Аземовска

„Да им читаме на децата“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Еден од најпознатите цитати на Ајнштајн е: „Ако сакате Вашите деца да бидат интелигентни, читајте им бајки. Ако сакате тие да бидат уште поинтелигентни, прочитајте им повеќе од нив “.
НУУБ „Св.Климент Охридски„ – Битола започнува да го реализира новиот проект „Да им читаме на децата“.
Од понеделник секој ден од 11 до 13 часот започнуваме да им читаме бајки на децата, во детската читална.
Треба само да ги донесете Вашите деца без мобилни телефони!!
Нема ограничување на возраст
Книгите се нешто волшебно. Тие им овозможуваат на децата да откријат нови светови, да запознаваат нови работи и да учат за минатото, но исто така имаат и преобразувачка моќ.

Читај повеќе: „Да им читаме на децата“

 

Финансиска едукација

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

   

Поетско читање

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

За љубителите на поезијата.
Оние кои пишуваат и оние кои уживаат во неа.
Ве покануваме на 25-ти Јануари 2020 година, со почеток во 12 часот, во просториите на НУ Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола.
Песните што ќе ги читаме можат да бидат лични, но можат да бидат и од нашите омилени автори. Но поканети се и оние кои едноставно уживаат во нотите на пишаниот збор.
Настанот е организиран од фб групата Размена на книги и книжевни муабети, во соработка со НУ Универзитетската библиотека „Св Климент Охридски“ - Битола.
Со задоволство Ве очекуваме и заедно да уживаме.
Вашето присуство потврдете го со пополнување на прашалникот
https://www.surveymonkey.com/r/G73WKLT

   

Страница 8 од 249

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер