English French German Macedonian

Книга на месецот

„Робинката“ - Кетрин Лим

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Овој извонреден роман ја раскажува емотивната приказна за четиригодишната Хан, најмалата ќерка во едно сиромашно семејство. Продадена како робинка во Куќата на Ву, таа брзо формира цврста врска со младиот наследник, но идилата на приврзаноста набрзина се претвора во кошмар, кога Хан станува тинејџерка – прекрасна, горда и вљубена во младиот господар. Нејзиниот живот се претвора во борба против силите на традицијата и тиранијата во еден свет во кој сладострасните машки роднини ги користат робинките за неселективно задоволство.

Истовремено моќна студија за детското ропство и за сексуалното предаторство и крајно вознемирувачка и величествено инспиративна приказна, „Робинката“ доловува богато и моќно кинеско семејство во ера на убавината и на бруталноста, следejќи една љубов – сè до нејзиниот вчудовидувачки климакс.

 

 

„Потекло“ - ден Браун

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Најголемиот дел од романите на Браун се сведуваат на најпопуларниот негов лик, Роберт Лангдон, за кој треба да знаете неколку клучни работи пред да го прочитате романот.
Романот се одвива во четири различни градови во Шпанија.
Лангдон голем дел од својата кариера го поминал во Париз, Рим, во Вашингтон, а исто така патува и во четири градови во Шпанија, кои  нудат можност за раскажување на различна приказна. Заплетот започнува во музејот Гугенхајм во Билбао, каде што Лангдон присуствува на настан што најавува почеток на нова технологија. Потоа, Лангдон патува во Севиља, Барселона и во Мадрид.

Некои од главните актери се новодојдени во светот на Лангдон.
„Потекло“ ги претставува пријателите и непријателите на Лангдон.  Романот започнува со шокантното откритие на милијардерот Едмонд Кирш, кое би предизвикало радикални промени во светот каков што го познаваме.
Браун се фокусира на современата, а не на античката уметност.
За разлика од претходните книги, каде Лангдон ги открива тајните на античките и ренесансните ремек-дела, во „Потекло“, тој се фокусира на современата технологија, наука и уметноста.
Фактите ја оценуваат приказната.
Со оглед на тоа дека во сериите на Браун има многу историја, тој ангажирал да се направи проверка на фактите, за да се осигура дека сѐ што е споменато е точно и вистинито.
„Лојалните обожаватели на  Роберт Лангдон сигурно ќе бидат воодушевени од петтата книга во серијата“ – пишува Њујорк тајмс. Читателите во него ќе најдат големи идеи и непрекинато дејство, така што оние кои не се воодушевени од ерудицијата можат да најдат олеснување во заговорот и обратно.

 

Те нема никаде

PDFПечатиЕ-пошта

( 2 Гласа )

Љубовта не се избира, исто како и смртта. Сè е веќе запишано некаде одамна во небесата. Не можеш да и се спротиставиш на судбината, ниту да ги прескокнеш денот или ноќта. Би сакала да не го љубев толку многу. Тогаш можеби немаше да бидам решена  да направам злостроство, ако се вика злосторство тоа што го направив.

Смееме ли да му судиме некому кој жртвувал сè за љубовта? Како една млада жена со својата храброст, со моќта на својата посветеност и љубов ги разбранува италијанската и светската јавност непосредно по Првата светска војна?

 

Изабела Месини, паметна и сочувствителна девојка од едно мало сицилијанско село, се пријавува за болничарка на Црвениот крст за да побегне од куќата на мајка си. Во виорот на воените страдања, мнозина ранети ќе поминат низ вештите раце ма Изабела во малата полска болница на Доломитите. Еден ден тука го довезуваат Марко, воен известувач од Србија кој тешко е ранет, и Изабела добива задача по операцијата за да грижи за него. Во текот на долгите, тешки денови на Марковото закрепнување, Изабела развива со него необичен однос: иако странци, тие ќе се разбираат без многу зборови. Иако знаат дека нивната љубов е осудена на пропаст, таа ќе биде посилна од сите правила и ограничувања. Меѓутоа, кога по завршувањето на војната, минатото на Изабела ќе и тропне на врата, ќе почне драмата на нејзиниот живот за која ќе зборува цела Италија.

   

Сенки од минатото

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Емили де ла Мартиниер отсекогаш се противеше на своето аристократско потекло. Едноставно, на некој начин и пречеше. Сега е единствена наследничка на домот со огромен имот на југот во Франција. Една стара тетратка со песни ја води во потрага по мистериозната и убава Софија, чија трагична љубов го сменила курсот на семејната историја. Додека ги открива семејните тајни, се впушта во лично патешествие низ времето, согледувајќи дека замокот може да и ги даде одговорите за нејзиното минато и конечно да ја отклучи иднината.

Емили ја има својата приказна. Ја има сопствената тага и радост, како секој од нас. А кога ќе започне да "копа" по трагите, ќе излезат живи слики... На површината излегуваат емоциите,животот се развива, навираат сеќавања...

 

 

   
Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер