English French German Macedonian

Препорака на библиотекарот

Разговори со Бога

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Замислете да можете на Бога да му ги поставите најмистериозните прашања и претпоставете дека Бог ви дал разбирливи и јасни одговори. Тоа му се случило на Нил Доналд Волш. А може да ви се случи и вам. Подгответе се за еден необичен разговор што ќе ви го смени животот!

Во еден тежок период од својот живот, Волш напишал луто писмо до Бога, прашувајќи го зошто животот му е неуспешен на сите полиња. И потоа слушнал глас: „Дали навистина сакаш одговор на сите овие прашања?“ Волш почувствувал дека одговорите му проблеснуваат во свеста и одлучил да ги запише. Дијалогот што следувал е книгата што ја држите в раце.

Таа дава одговори на прашањата што сите ние си ги поставуваме: за животот и љубовта, меѓучовечките односи, доброто и злото, вината и гревот, простувањето и спасението, рајот и пеколот... Отворено зборува за моќта, парите, сексот, децата, бракот, разводот, здравјето, животното дело, иднината, минатото, сегашноста... Ги истражува војната и мирот, земањето и давањето, видливото и невидливото, вистината и лагата, конкретното и апстрактното...

Понекогаш се појавува книга чија длабока мудрост од корен ќе ве смени. Разговори со Бога од Нил Доналд Волш е токму таква книга. Ќе ви помогне да се сетите кои сте навистина, зошто сте тука и која е повозвишената цел на животот. Ќе ви овозможи длабоко духовно будење и ќе го означи почетокот на едно посебно патување за духовен развој и проширување на свеста.

 

Највлијателни 100 личности во уметноста во 2017 година

PDFПечатиЕ-пошта

( 7 Гласа )

Според годишниот избор на магазинот „ArtReview“, германската уметница и теоретичарка Хито Штејерл (Hito Steyerl), позната по жестоките политички ставови и интересот за преиспитувањето на односите на моќ во светот на уметноста е прогласена за највлијателна личност на глобалната уметничка сцена во 2017 година.

Списокот на 100 највлијателни личности во светот на уметноста што магазинот „ArtReview“ го објавува 16-та година по ред ги покажува новите трендови и јакнењето на позициите и моќта на мислителите, теоретичарите, како и на уметниците и кураторите кои се ангажирани во промислувањето на стварноста и истражувањето на радикалните политички идеи. Од друга страна пак, некои од досегашните големи ѕвезди на светската уметничка сцена се изоставени или паднале многу подолу на списокот, па така Марина Абрамовиќ од минатогодишното 46 -то место, годинава завршила на 89 -то место.

„Уметноста е моќна или во најмала рака е конструкт на различни сили, кои не се секогаш позитивни. Тоа е нешто што Штејерл го препознава. Се најде на врвот на списокот заради континуираните обиди да ги наруши односите на моќ“, наведува „ArtReview“, на чијшто список на највлијателните првпат се најде жена.

Повеќе информации на:

http://www.kultura.mk/2018/01/najvlijatelni-100-lichnosti-vo-umetnosta-vo-2017-godina/

 

Елиф Шафак, новиот автор на „Библиотека на иднината“

PDFПечатиЕ-пошта

( 7 Гласа )

Малкумина слушнале за проектот „Библиотека на иднината“, кој е започнат од страна на уметникот со шкотски корени Кејти Патерсон - која се јавува како автор на овој проект и всушност во рамките на исиот секоја година се избира по еден автор кој се согласува неговото дело (напишано специјално за овој проект) да биде објавено по дури сто години.

Колку и да звучи ова неверојатно, сепак проектот започна во летото - 2014 година и беше поддржан од локалната самоуправа на градот Осло (Норвешка), каде и всушност се засадија дрвата од кои што ќе бидат отпечатени на хартија делата на овие автори.

Избраниот автор за 2017 година, Елиф Шафак изјави дека е почестена што ќе им се придружи на Атвуд, Мичел и Сјон во проектот „Библиотека на иднината“. „Се работи за мошне необичен проект, покренат од срце и по многу размислувања – има толку многу верба во него“, изјави таа. „Целата оваа идеја за пишување книга која, се надевам, ќе биде прочитана во иднина за мене е како сега да напишам писмо и да го пуштам по некоја река. Не знаете каде ќе отплови и кој ќе го прочита – вие само верувате во текот на времето“.

По Маргарет Атвуд, Дејвид Мичел (авторот на „Атлас на облаците“) и Сјон (исландски текстописец, поет и романсиер, автор на „Сината лисица“), Шафак е четвртиот автор чие дело ќе биде отпечатено по 97 години. Дотогаш дрвјата насадени за оваа цел во шумата близу Осло ќе бидат доволно пораснати за да бидат исечени и од нив да се направи хартијата на која ќе бидат отпечатени делата кои сега се во ракопис. Дотогаш тие ќе бидат чувани во сеф и никој нема да ја знае нивната содржина.

Доколку сакате да се запознаете со творештвото на Елиф Шафак, во нашата библитоека можете да ги најдете следните наслови: „Чиракот на архитектот “, „Чест“, „Четириесет правила на љубовта : книга за Руми“ и „Копилето од Истанбул“.

   

Леонард Коен

PDFПечатиЕ-пошта

( 6 Гласа )

Канадскиот музичар, текстописец, поет, новелист и сликар, Леоанрд Коен остави зад себе трага во уметноста како ретко кој сеопфатен талент пред него. Како и во другите уметности тој беше врвен и во литературата.

Збирката на песни „Пламенот“ (The Flame), која ја комплетира неколку дена пред неговата смрт, ќе биде објавена во октомври, 2018 година. Коен почина неколку недели по објавувањето на неговиот последен музички албум „You want it darker“, а ќе биде запомнат во светот на литературата по неколку збирки на песни, меѓу кои и неговото првенче Let Us Compare Mythologies, како и Flowers for Hitler. Исто така, напишал и два романи од кои романот „Прекрасни губитници“ (Beautifull Loosers) стана класик на канадската анти-култура.

Во нашата Библиотека ги имаме следните негови книги: Книга на милосрдието (кратка проза) и Омилената игра (роман).

 

Подготвил: Александар Крстев (Оддел за информации)

 

Нобелова награда за литература

PDFПечатиЕ-пошта

( 4 Гласа )

Октомври вообичано е месецот во кој дознаваме кој популарен светски писател се здоби со Нобеловата награда за книжевност. Шведската академија во текот на оваа година, помеѓу останатите автори, направи избор од: Светлана Алексијевич – книжевник и новинар од Белорусија, американските писатели Филип Рот, Томас Пинчон и Боб Дилан, канаѓанките Алис Манро и Маргарет Атвуд, како и од јапонскиот писател кој од година во година се појавува како фаворит за оваа награда – Харуки Мураками.

Сепак, на крај, Нобеловата награда за литература ја добива британецот со јапонски корени, Казуо Ишигуро (https://www.youtube.com/watch?v=DoGtQPks3qs). Во описот на овој писател можеме да препознаеме осум прозни дела од кои наградувани се „Уметникот на пловечкиот свет (An Artist of the Floating World)“ – 1986 и неговиот најпознат роман „На крајот од денот“ – кој е носител на престижната Букерова награда – 1989 година и кој доживува и своја екранизација во 1993 година (https://www.youtube.com/watch?v=dsH83p_mfEs). Романот „Никогаш не оставај ме“, кој го имаме во нашата Библиотека и кој е достапен за читателите, е утврден од страна на книжевните критичари на престижното списание „Тајмс“ на листата на 100 најдобри романи на англиски јазик на сите времиња. Помеѓу останатите негови дела ги сретнуваме и насловите: „Без утеха“, „Кога бевме сиромашни“ и „Ноктурно“.

Некои од анегдотите поврзани за нобеловата награда се и тие дека просечната возраст на добитниците е 64 години, додека најмладиот автор Радјард Киплинг (добитник на 42 годишна возраст) – а најстариот писателката Дорис Лесинг (добитничка на 88 годишна возраст). Исто така, куриезитет е што Винстон Черчил е добитник токму на Нобеловата награда за литература, за која бил номиниран дури 20 пати (иако многу сметаат дека е добитник на Нобелова награда за мир), а единствените двајца кои ја одбиле биле Борис Пастернак (1958) и Жан Пол Сартр (1964).

Оваа награда за литература никогаш не ја добиле имиња како: Толстој, Ибзен, Зола, Џојс, Пруст, Кафка, Набоков, Борхес...

 

Припремил: Александар Крстев (Оддел за Информации)

   
Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер