English French German Macedonian

„Потекло“ - ден Браун

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Најголемиот дел од романите на Браун се сведуваат на најпопуларниот негов лик, Роберт Лангдон, за кој треба да знаете неколку клучни работи пред да го прочитате романот.
Романот се одвива во четири различни градови во Шпанија.
Лангдон голем дел од својата кариера го поминал во Париз, Рим, во Вашингтон, а исто така патува и во четири градови во Шпанија, кои  нудат можност за раскажување на различна приказна. Заплетот започнува во музејот Гугенхајм во Билбао, каде што Лангдон присуствува на настан што најавува почеток на нова технологија. Потоа, Лангдон патува во Севиља, Барселона и во Мадрид.

Некои од главните актери се новодојдени во светот на Лангдон.
„Потекло“ ги претставува пријателите и непријателите на Лангдон.  Романот започнува со шокантното откритие на милијардерот Едмонд Кирш, кое би предизвикало радикални промени во светот каков што го познаваме.
Браун се фокусира на современата, а не на античката уметност.
За разлика од претходните книги, каде Лангдон ги открива тајните на античките и ренесансните ремек-дела, во „Потекло“, тој се фокусира на современата технологија, наука и уметноста.
Фактите ја оценуваат приказната.
Со оглед на тоа дека во сериите на Браун има многу историја, тој ангажирал да се направи проверка на фактите, за да се осигура дека сѐ што е споменато е точно и вистинито.
„Лојалните обожаватели на  Роберт Лангдон сигурно ќе бидат воодушевени од петтата книга во серијата“ – пишува Њујорк тајмс. Читателите во него ќе најдат големи идеи и непрекинато дејство, така што оние кои не се воодушевени од ерудицијата можат да најдат олеснување во заговорот и обратно.

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер