English French German Macedonian

Препорака на библиотекарот

Убавите нешта

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

 

Цар Гаврил Радомир

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

   

Крадецот на луридиум

PDFПечатиЕ-пошта

( 5 Гласа )

ЗАПОЗНАЈТЕ ГО ВИЛИЈАМ ВЕНТОН,

МОМЧЕТО ШТО ЈА ОТКРИ
НАЈГОЛЕМАТА ЗАГАТКА НА СВЕТОТ

Дванаесетгодишниот Вилијам Вентон, не е како неговите врсници. Toj има чудесна моќ за откривање на шифри. Се обидува да разбере зошто неговото семејство пред неколку години било принудено да го промени идентитетот и во драматични околности да побегне од својот дом во Лондон и да се пресели во Норвешка, каде што живеат таен живот исполнет со страв.
Но неговиот генијален талент за разбивање на шифри е откриен и Вилијам Вентон се соочува со невидени опасности и суштества што со години чекале на него... Тој сепак е упорен во намерата да го пронајде својот мистериозно исчезнат дедо кој претходно основал и работел во уште помистериозен институт за постхумни истражувања.
Крадецот на луридиум е прва книга од серијата за возбудливите авантури на младиот Вилијам Вентон. Веднаш по објавувањето книгата стана книжевен феномен и досега е објавена во 37 земји, а наскоро се очекува и холивудски филм.

Боби Пирс (1974), норвешки сценарист и режисер, остави трага во историјата на норвешкиот филм кога во 2006 година ја освои Златната палма за сценарио и режија, а во 2015 година го објави романот за деца „Крадецот на луридиум“. Книгата во 2015 година ја освои угледната норвешка награда за детска книжевност Арк, а во 2016 година е прогласена за Книга на годината во Норвешка.

„Овој норвешки серијал може да стане новиот Хари Потер“
 

Тајната градина

PDFПечатиЕ-пошта

( 5 Гласа )

Тајната градина е вонвременски класик, потресна приказна за Мери Ленокс, осамена и несреќна девојка пратена да живее на имот во Јоркшир, сместен на работ на едно осамено мочуриште. Таа е исплашена од ова мрачно место, но тоа се менува кога ќе ги запознае Дикон, кој ја има стекнато довербата на дивите животни во мочуриштето, и Колин, несреќно дете исплашено од животот.

Наскоро Мери ќе ја пронајде вратата што води кон една мистериозна тајна градина. Тогаш почнуваат нивните бројни непредвидливи и возбудливи авантури...

   
Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер