English French German Macedonian

Нови наслови

Крвава приказна - Оисин Куран

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Мејн, 1980. Утописката будистичка заедница е на работ на колапс. Авторитетот на харизматичниот водач се руши откако неговите следбеници сфаќаат дека се предолго експлоатирани. За да бидат работите полоши,единаесет годишниот син на еден од приврзаниците дознава дека мајка му има рак. Наоѓајќи прибежиште во својата фантазија, момчето почнува да зборува за друго време и место.

Читај повеќе: Крвава приказна - Оисин Куран

 

Како го добив талентот за живеење - Родан ал Галиди

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Холандскиот бестселер, инспиративната и трагикомична автобиографска приказна „Како го добив талентот за живеење“ од авторот Родан ал Галиди е конечно достапен за македонските читатели. Уживајте во овој роман, раскажан со сочувство и уникатна смисла за хумор. Ова е инспиративна приказна за преживувањето, поглед одблизу на скриениот свет на бегалците и шверцерите на луѓе, отрезнувачка рефлексија на нашето време.

Читај повеќе: Како го добив талентот за живеење - Родан ал Галиди

   

Стогодишникот кој скокна низ прозорец и исчезна - Јонас Јонасон

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Приказната за Алан Карлсон, ведриот старец кој на својот стоти роденден скокнува низ прозорец, цврсто решен старечкиот дом во Малмкопинг да не биде место на кое ќе го заврши својот век, добива свој заплет кога стариот присвојува еден куфер од еден криминалец. Тоа ќе покрене низа случувања и ќе го доведе во врска со многу интересни ликови.

Читај повеќе: Стогодишникот кој скокна низ прозорец и исчезна - Јонас Јонасон

 

Скоро парижанка - Јана Мишо

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Скоро парижанка или Kако да ги преживееш своите доцни дваесетти... во Париз
Девојка во бајковита љубовна врска со Париз, живее совршено уреден живот во нејзиниот стан на Гар ду Нор, со прекрасна работа и со многу кафе. Сепак, едно истурено кафе, една загубена работа и една мала поплава подоцна, и се чини дека Париз не е секогаш најдобрата идеја – особено што секоја пригода ја користи да се подбива со хероината.

Читај повеќе: Скоро парижанка - Јана Мишо

   

Есен во Венеција - Андреа ди Робилант

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Во есента 1948 година, Ернест Хемингвеј и неговата четврта сопруга по првпат патуваат во Венеција, која Хемингвеј ја нарекува „апсолутно проклето прекрасна“. Една година пред неговиот педесетти роденден, Хемингвеј нема објавено роман речиси една деценија, а тогаш ја запознава Адријана Иванчич и се вљубува во неа, впечатлива венецијанска девојка, која само што го завршува училиштето.

Читај повеќе: Есен во Венеција - Андреа ди Робилант

 

Бегај - Харлан Кобен

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Твојата ќерка е исчезната.
Зависничка е од дрога и од момче кое ја малтретира. И ти ставила јасно до знаење дека не сака да биде најдена. Потоа, сосем случајно, ја гледаш како настапува како уличен изведувач во њујоршкиот Централ парк. Но, таа не е девојката која ја паметиш ти. Оваа жена е изгубена, исплашена и очигледно во неволја. Не размислуваш ни за момент. И приоѓаш, ја молиш да се врати дома.

Читај повеќе: Бегај - Харлан Кобен

   

Страница 9 од 51

Сподели на Facebook