English French German Macedonian

Нови наслови

Повикот на кукавицата - Роберт Галбрајт

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Број 1 интернационален бестселер. Напнат крими-роман сместен во атмосферата на Лондон – од тивките улици на Мејфер, преку пабовите во зафрлените улички на Ист Енд до бучавата на Сохо. Една снежна вечер манекенката Лула Ланди ќе падне од балконот на својот апартман. Нејзиното проблематично однесување ќе ја наведе јавноста да заклучи дека станува збор за самоубиство.

Читај повеќе: Повикот на кукавицата - Роберт Галбрајт

 

Хотел тишина - Ојдур Ава Олафсдотир

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Смешен, меланхоличен и крајно заводлив роман за еден човек чиј живот се распаѓа и процесот низ кој минува за повторно да го состави. Јонас се чувствува како неговиот живот да завршил. Сопругата го оставила, мајка му сè повеќе тоне во деменција, а неговата ќерка веќе не е истата. Така што, тој смислува сигурен план: да купи билет во еден правец до хаотичната земја опустошена од војна и да стави крај на сè.

Читај повеќе: Хотел тишина - Ојдур Ава Олафсдотир

   

Одбивна среќа - Гиљермо Мартинес

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Што би се случило ако погледнеме подалеку од видливото?
Неодолива збирка од 11 раскази со семејна, еротска, фантастична и хорор тематика. Гиљермо Мартинес балансира на работ помеѓу разумноста и лудилото, помеѓу фаталноста и случајноста, помеѓу соништата и кошмарите, нè запознава со духовната бездна на неговите ликови, кои се соочуваат со необични, дури и екстремни ситуации.

Читај повеќе: Одбивна среќа - Гиљермо Мартинес

 

Заклучи ги сите врати - Рајли Сејгер

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

По низата несреќи што ги доживува, без пари и без живеалиште, младата Џулс Ларсен добива шанса да работи како станар чувар на еден од апартманите во „Бартоломеј“, една од најгламурозните згради во Њујорк. Таму не се дозволени гости. Не е дозволено зборување со богатите или славните станари. И тоа се само некои од правилата што Џулс треба да ги следи.

Читај повеќе: Заклучи ги сите врати - Рајли Сејгер

   

Свекрва - Сели Хепворд

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Фасцинантен роман полн со пресврти за сложениот однос меѓу една жена и нејзината свекрва, однос што завршува со убиство…
Од моментот кога Луси ја запознава мајката на својот сопруг, знае дека не е жена каква што Дијана посакувала за својот совршен син. Иако е извонредно учтива, пријателски настроена и секогаш великодушна, Дијана ја држи Луси на дистанца, и покрај очајничките обиди на снаата да се зближат.

Читај повеќе: Свекрва - Сели Хепворд

 

Затворениот ковчег - Софи Хана

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Леди Ателинда Плејфорд е една од омилените авторки на книги за деца. Таа приредува забава на својот имот. Тоа не е обичен собир. Додека гостите пристигнуваат, леди Плејфорд го повикува својот адвокат за да го измени тестаментот и сето тоа да го соопшти во текот на вечерта. Одлучува да ги лиши сопствените деца од сè, а целото богатство да му го остави на некој кому му остануваат сè на сè неколку недели живот.

Читај повеќе: Затворениот ковчег - Софи Хана

   

Страница 6 од 51

Сподели на Facebook