English French German Macedonian

Нови наслови

Лавиринт на духовите (2 дел)

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Алиса Грин и инспекторот Варгас ја истражуваат мистеријата на исчезнувањето на министерот Маурисио Ваљс. Меѓутоа, во мигот кога ќе наидат на првите сериозни траги, од централата ги изненадува веста: равботата на истрагата се стопира, бидејќи тимот истражители кој паралелно работел на случајот успеал да ги поврзе сите конци и да го реши. Леандро, менторот на Алиса, го исполнува ветувањето што и го дал: по овој случај ќе биде слободна, ќе може да го продолжи животот како што сака самата, без натамошни обврски кон службата за којашто работела толку години и спрема која чувствуваше презир и гадење.

Книгите Лавиринт на духовите 1 и Лавиринт на духовите 2 го заокружуваат величенствениот циклус романи за Гробиштата на заборавените книги, на кој му припаѓаат и Сенки на ветрот, Игра на ангелот и Заточеник на небото. Во фасцинантна кулминација на една од најсаканите стории на современата светска книжевност, големиот илузионист на пишаниот збор Карлос Руиз Зафон, му ги расветлува на читателот сите оние тајни што го интригирале додека уживал во фантазмагоричната литературна мрежа исткаена во претходните три романи.

 

Црни водни лилии

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Во селото живееја три жени.

Првата беше подмолна, втората лажлива, третата себична.

Селото се викаше Живерни, толку познато што луѓето поминуваа пола свет само за да прошетаат во него.

Третата, најмалата бараше татко, на некое друго место. Втората бараше љубов. Првата, најстарата, знаеше по нешто за другите две. Сфативте, беа сосема различни. Сепак, сите три сонуваа са заминат. За нив Живерни беше убава и голема градина, но со решетки. Фатаморгана. Слика која е невозможно да се извлече од рамката.

Еднаш, на тринаест дена, само на тринаесет дена, решетките на паркот се отворија. Само за нив, тие така мислеа. Меѓутоа, само една од нив можеше да побегне, другите две мораа да умрат. Не можеше ништо да се стори. Полицајците се интересираа само за втората жена, најубаватa; третата, најнеискусната, сама мораше да спроведе истрага. Првата, најдискретната, можеше мирно да ги следи сите останати.

Таа, првата жена, бев јас!

   

Човек во Лавиринтот

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Бран од необична горештина ги присилува сите да го променат својот начин на живеење, сега само во мракот е можно да се работи, да се движи и да се преживее.

Едно ладно февруарско утро е обичен ден за сите, освен за тринаесетгодишната Саманта Андрети. Возбудена дека конечно ќе разговара со својата симпатија, таа се упатува кон училишниот двор и застанува пред еден автомобил, за последен пат да го провери својот изглед. Внатре во мракот, таа здогледува зајак со големина на човек и со очи во облик на срце. Привлечена од судбината и изненадена од глетката пред себе, таа во прво време не чувствува страв кога зајакот ја вовлекува во автомобилот и не е свесна дека многу години подоцна, повторно ќе го види својот лик во огледало.

Откако поминува 15 години во заробеништво, телото на Саманта е оставено во близина на мочуриште, со скршена нога, гребаници по телото, но сепак жива. Нејзиниот страв, нејзиниот најголем непријател е сеуште присутен и се труди да ја вовлече повторно во темнината. Доктор Грин со неговите несекојдневни методи е оној кој ќе се обиде да и помогне на Саманта да го открие идентитетот на чудовиштето и да го изведе пред лицето на правдата. Откако ќе ја слушне веста за пронаоѓањето на Саманта, која за јавноста како сеуште да има 13 години, приватниот детектив Бруно Џенко,кој ги брои последните часови на овој свет, ќе стори се за да го одржи ветувањето кое им го дал на нејзините родители одамна и да му влезе во трага на човекот-зајак, па макар да е тоа последно нешто кое ќе го стори во животот.

 

Небото над реката Чарлс

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Сместена покрај кејовите на реката Чарлс во Бостон, Масачусетс, оваа топла и емотивна приказна ќе ве поведе на необично патување во кое цврсто се преплетуваат минатото, сегашноста и иднината. Џејмс е талентиран и врвно образован музичар, со потекло од старо и угледно бостонско семејство. Но, тој е човек со темна судбина којашто постојано го влече нана зад, кон минатото…

Софија е млада и амбициозна адвокатка, родум од Глостер, која живее напорен живот во големиот град – со нозете цврсто застаната на тлото и со блескав поглед свртен кон иднината. Судбината ќе ги спои младите животи на овие двајца луѓе во прекрасниот и елегантен Бостон, покрај бреговите на реката Чарлс. Настаните во големиот град им носат драматични пресврти на главните протагонисти, а животот носи премрежија коишто безусловно ќе мораат да ги премостат.

Но вистинската љубов не познава граници: Таа е поголема од животот!

 

 

   

Бајка во Њујорк

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Дали во Менхетен има приказни во кои „сите си живееја среќно до крајот на животот“? Дознајте го тоа oд оваа прекрасна приказна, совршена за студените зимски ноќи. Си беше еднаш една девојка од Англија која замина во Њујорк да ја живее нејзината бајка… Животот на цвеќарката Рози Данкан не може да биде подобар, таа има успешен бизнис во Њујорк и има фантастични пријатели. Заминувањето во Њујорк беше нејзи ната најдобра одлука до сега. Иако тоа беше совршено бегство поради нејзиното скршено срце… Но, тогаш… пријателството со згодниот Нејт ќе се смени откако во Њујорк ќе пристигне братот на Рози кој со себе носи една голема тајна. Но, кога Рози ќе се соочи лице в лице со своето минато, ќе почне да се разјаснува мистериозната причина поради која таа дојде во Њујорк. Рози ќе мора да се соочи со прашањата кои се обидуваше да ги игнорира, вклучувајќи го и она зошто таа никогаш не го најде својот среќен крај? Светкава, романтична приказна за една девојка од Англија, која ќе се најде во градот во кој желбите стануваат реалност… или барем таа мисли така…

 

 

Сè уште јас

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

 

Смешна, романтична и емотивна „Сѐ уште јас“ е делот во кој Лу ќе открие која е, која треба да биде, и како да преживее во нејзиниот нов свет.

Луиза Кларк доаѓа во Њујорк со надеж за нов живот, уверена дека може да ја започне оваа авантура и да ја одржи нејзината врска со болничарот Сем кој живее далеку од неа. Таа ќе влез во светот на супербогатите, ќе работи за Леонард Гопник и неговата многу помлада втора сопруга, Агнес. Лу беше решена да го извлече максимумот од ова искуство и да се посвети целосно на нејзината нова работа, но и на животот во Њујорк.

Запознавајќи го богатото општество, Лу ќе го запознае Џош Рајан, човек кој во неа ќе разбуди дел од нејзиното минато. По некое време, таа ќе се запраша:

Која е Луиза Кларк? И како да најде храброст да го следи срцето каде и да ја води?

 

   

Страница 5 од 31

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер