Најавување

English French German Macedonian

Нови наслови

„Потекло“ - ден Браун

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Најголемиот дел од романите на Браун се сведуваат на најпопуларниот негов лик, Роберт Лангдон, за кој треба да знаете неколку клучни работи пред да го прочитате романот.
Романот се одвива во четири различни градови во Шпанија.
Лангдон голем дел од својата кариера го поминал во Париз, Рим, во Вашингтон, а исто така патува и во четири градови во Шпанија, кои  нудат можност за раскажување на различна приказна. Заплетот започнува во музејот Гугенхајм во Билбао, каде што Лангдон присуствува на настан што најавува почеток на нова технологија. Потоа, Лангдон патува во Севиља, Барселона и во Мадрид.

Читај повеќе: „Потекло“ - ден Браун

 

„Домот во кој“ - Маријам Петросјан

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Едно момче ќе биде одведено во дом за деца со посебни потреби. Наеднаш пред него ќе се отвори сосем нов свет со сопствени ликови и со правила на однесување, толку различни од „обичниот“ свет. Децата се доведени таму од своите родители и заборавени. Сепак, нивната детска фантазија и игри не може никој да им ги одземе.

Читај повеќе: „Домот во кој“ - Маријам Петросјан

   

„Бившиот тапанар“ - Херман Бриселманс

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Херман Бриселманс е еден од најпродаваните белгиски писатели. Во неговите книги има многу автобиографски елементи. Алкохолот, сексот, досадата, се теми со кои се занимава во своите дела. Неговата популарност почива и на огромното медиумско експонирање. Имал свое тв-шоу и редовна колумна во весник поради која неколкупати е даван на суд. Поседува свој фудбалски клуб.

Читај повеќе: „Бившиот тапанар“ - Херман Бриселманс

 

„Дланка полна бои“ - Сучен Кристин Лим

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Романот е прв добитник на Сингапурската книжевна награда во 1992 година. Преводот на македонски е на Николче Мицкоски. Oва е само втора книга од сингапурски автор, објавена во Република Македонија.
„Дланка полна бои“ е повеќеслоен роман што истражува 80 години од историјата на Сингапур преку еден ден од животот на Сувен, млада професорка што се труди да се пронајде себеси како личност и како уметник.

Читај повеќе: „Дланка полна бои“ - Сучен Кристин Лим

   

„Земја на љубовта“ - Одни Еир

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Издавачката куќа „Антолог“ го објави романот „Земја на љубовта“ од исландската писателка Одни Еир. Романот е добитник на Наградата за литература на Европската Унија во 2014 година и седум недели бил на листата на најпродавани книги.
„Земја на љубовта“ е напишан во форма на дневник и опишува период од животот на главната хероина во кој таа е задлабочена во потрагата по место каде што припаѓа и каде што би се удомила.

Читај повеќе: „Земја на љубовта“ - Одни Еир

 

„Отело, Арапинот на Валона“ - Бен Бљуши

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Главниот лик во романот, Отело, доаѓа од пустината. И тој е црнец како и Шекспировиот Отело. Купен на пазарот на робови од венецијанското семејство Контарини, инаку потомци на Марко Поло, Отело се вљубува во девојчето што го зема за да си игра со него, Дездемона, помалата ќерка на семејството Контарини. Отело подоцна судбината ќе го однесе во Валона, каде што ќе помине цели десет години, период во кој доживува страшни моменти, а завршува и во затвор.

Читај повеќе: „Отело, Арапинот на Валона“ - Бен Бљуши

   

Страница 4 од 10

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер