English French German Macedonian

Најчитани наслови

Мали црни лаги

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Кетрин и Рејчел се пријателки од деца, сродни души, неразделни, не можат една без друга. Сè додека еден момент невнимание од страна на Рејчел не ја остави Кетрин без нејзините сакани синови. Таа веќе не е мајка, таа веќе не е нормална личност; таа е сенка од човек. И нема да се смири сè додека не ја натера Рејчел да плати за сè.

Фолкландските Острови се мирно место каде сите меѓусебно се познаваат и убаво си живеат, па кога одеднаш почнуваат да исчезнуваат деца кои сомнително многу личат на починатите синови на Кетрин, населението го фаќа хистерија...

 

Сите црвенкапи се исти

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Приказна за една изгубена генерација во која авторот со реален пристап и јазик силно го развива сижето на романот кој се однесува на еден колку реален, толку и имагинарен или нереален свет и начин на живот, каде што допира дното, а со што се укажува на една вистина која е присутна во современиот начин на живеење, пред сè на младите луѓе. Главниот јунак, кој е авторовото алтер-его, го раскажува својот губитнички, безнадежен живот кој го живее меѓу стихијноста, демоните и пороците во својот изобличен град, меѓу изобличени луѓе, во изобличена земја...

   

Изгубени во љубовта

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Една случајна средба. Прва љубов. Неверојатно сознание.

Можеш да сакаш само еден, до крајот...

Лажи ме, но сакај ме засекогаш. Избриши ме од сеќавања, но не и од срце.

Оливија Каспен отсекогаш знаела како да добие сè што ќе посака. Сепак, сега мора грчевито да се бори за тоа што некогаш го имала. Откритието дека нејзиното поранешно момче, Кејлеб Дрејк, го изгубил своето помнење повторно ќе го растрепери нејзиното срце...

 

Насмевка со цимет

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Виртуозна љубовна приказна, сместена во Градот на Светлината... Љубовен триаголник помеѓу еден зрел француски режисер, неговата петнаесет години помлада сопруга - македонска актерка во подем и нејзиниот поранешен сопруг, привлечен сликар од Њујорк.

Интензивен „емотивен танц“ помеѓу главните актери на романот, чудесно преплетување на нивните реминисценции од минатото, но и на комплицираните нитки на сегашноста...

   

Крововите на Техеран

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Во едно од соседствата во главниот град на Иран, Паша го поминува летото во 1973-та на покривот на неговата куќа со неговиот најдобар пријател Ахмед. Тие во еден момент се шегуваат, а веќе во следниот поставуваат длабоки прашања за животот и ја планираат иднината. Но, освен животните прашања за кои разговараат, Паша го мачи и една друга болна тајна - тој е заљубен во прекрасната сосетка Зори, која уште од раѓање му е ветена на друг.

И покрај тоа што го мачи грижата на совест, кревкото пријателство на Паша со Зари тоа долго, топло лето се претвора во длабока врска полна со емоции. Но повеќемесечната магија на прекрасни украдени моменти се руши за само една ноќ со една ненамерна грешка на Паша. Поради суровите последици од тој еден настан, тој и неговите пријатели одеднаш ќе станат свесни за диктатурата во која живеат, а Зари ќе донесе незамислива одлука со која Паша можеби никогаш нема да може да си дојде на себе.

 

„Имприматур“ - Моналди и Сорти

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Кога била првпат објавена во Италија во 2002 година, книгата предизвикала огромен број контроверзии, била бојкотирана од италијанските медиуми и од сите издавачки куќи. Сепак, романот станал европски бестселер.
Ексклузивна можност одблиску да ги запознаете Рита Моналди и Франческо Сорти, брачната двојка чија трилогија составена од „Имприматур“, „Секретум“ и „Веритас“ даде нова слика за италијанската и пошироко – за европската историја.Иако приказната е фиктивна, многу од ликовите и настаните се вистинити.

Читај повеќе: „Имприматур“ - Моналди и Сорти

   

Страница 3 од 3

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер