English French German Macedonian

Најчитани наслови

Нешто во водата

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Сте се запрашале ли некогаш колку време е потребно за да се ископа гроб?

Ерин го сака Марк и Марк ја сака Ерин. Нивната љубов е една од оние фанатичните, кои горат силно, љубов каде ништо друго не е важно. Тие имаат совршен живот; таа е режисер на документарци, а тој згоден, успешен банкар. Имаат прекрасна куќа во Лондон и ја планираат нивната свадба, како и луксузен меден месец на Бора Бора. Да, тие имаат сè, но Марк одеднаш ја губи работата и во нивниот совршен живот почнуваат да се појавуваат пукнатини.

Но тие се решени да се потрудат да им успее. Одат на свадбеното патување и веруваат дека сè ќе се среди – на крајот на краиштата, се имаат еден со друг. На Бора Бора, Марк инсистира да нуркаат. Ерин страшно се плаши, но тој е со неа – знае дека ќе биде безбедна. Но, неочекувано наоѓаат нешто во водата.

Колку далеку би отишле за да бидете вистински среќни?

Марк ја сака Ерин и Ерин го сака Марк. Но кога приказната почнува, тие двајца се во шума; едниот од нив е мртов, а другиот копа гроб. Што ли се случило? Има само еден начин да дознаете…

 

„Те нема никаде“ - Јелена Бачиќ Алимпиќ

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Љубовта не се избира, исто како и смртта. Сè е веќе запишано некаде одамна во небесата. Не можеш да и се спротиставиш на судбината, ниту да ги прескокнеш денот или ноќта. Би сакала да не го љубев толку многу. Тогаш можеби немаше да бидам решена  да направам злостроство, ако се вика злосторство тоа што го направив.
Смееме ли да му судиме некому кој жртвувал сè за љубовта? Како една млада жена со својата храброст, со моќта на својата посветеност и љубов ги разбранува италијанската и светската јавност непосредно по Првата светска војна?

Читај повеќе: „Те нема никаде“ - Јелена Бачиќ Алимпиќ

 

„На плоштадот Дијамант“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

На плоштадот Дијамант е историски и психолошки роман, кој го опишува секојдневието на обичните луѓе. Дејствието се одвива во населбата Грација, во Барселона, Шпанија, и ја раскажува сторијата на Наталија, жена како и многуте други на кои војната им ја уништила сета надеж. Таа прифаќа сè што животот и сопругот ѝ го наметнуваат. Дури и тоа да ѝ го сменат името во Гулабица. Но сето тоа завршува после граѓанската војна. Наталија ќе се побуни против сето она што смета дека е неправедно,  а една од главните битки е да си го врати своето вистинско име.

Читај повеќе: „На плоштадот Дијамант“

   

„Девојката што го спаси кралот на Шведска“ - Јонас Јонасон

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Кралот и премиерот на Шведска исчезнуваат на 14-ти јуни во 2007 година за време на гала-банкет. Останатиот дел од приказната се сели во Јужна Африка во ’60-тите години на минатиот век. Малата Номбеко Мајеки води живот во кој започнува како чистачка, а потоа неочекувано станува дел од најголемите тајни воени проекти.
Таа станува мета на Јужноафриканската Република и на најопасната тајна служба во светот истовремено. Како ќе се поврзат двете приказни останува да откриете со читањето на ова возбудливо комично четиво.

 

„Марч” -Џералдин Брукс

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

„Марч” претставува историски роман чие дејство е сместено во раните денови на Американската граѓанска војна. Главниот лик Роберт Марч е, всушност, отсустниот татко од романот на Луиза Меј Алкот - „Мали женички”. Тој го напушта Масачусетс и патува низ Вирџинија за да ги подучува пребеганите робови на плантажата на Етан Канинг.

Читај повеќе: „Марч” -Џералдин Брукс

   

Страница 1 од 5

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер