English French German Macedonian

Настани

подготвува Фатма Бајрам Аземовска

Работилница на тема „Дали младите можат да го променат светот“?

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Можеме ли како припадници на нашето општество да го промениме она што не ни се допаѓа или она што сметаме дека е неправедно иако сме млади и можеби недоволно искусни?
Одговорот на прашањето ќе Ви го даде волонтерот од Шпанија во „Сумнал“, Хуан Хесус Прадо Родригез. Дојдете и ќе дознаете колкава може да биде моќта на младите луѓе да направат нешто.
Работилницата се реализира како дел од проектот „Кажи ДА за промена“ финанисран од Еразмус + програмата, во соработка со НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола.

 

Распеано и разиграно со учениците од ОУ „Стив Наумов“ - Битола

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

По повод месецот на книгата и Патрониот празник на ОУ „Стив Наумов“ - Битола учениците од II одделение ја посетија НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола. Целта на посетата беше да се поттикнат децата да читаат, да се развие свеста за ЕКОЛОГИЈАТА. Во текот на посетата гледавме едукативен цртан филм, разговаравме за селектирање, рециклирање...грижа за околината...и на крајот посетата ја завршивме со Еко пораки и песнички. На следниот линк следат повеќе фотографи https://www.facebook.com/pg/nuub.mk/photos/?tab=album&album_id=10157852227063679

   

Изложба по повод ОКТОМВРИ – ДЕН НА МAКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

По повод 23 ОКТОМВРИ – ДЕН НА МAКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА, во холот на Библиотеката е поставена изложба на книги. На денешен ден, 23 октомври 1893 година во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО), која подоцна станува македонско национално движење и дејствува со цел за извојување автономија на Македонија преку револуционерна борба. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собрале шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, коешто ќе стане симбол и знаме на борбите на Македонците за

Читај повеќе: Изложба по повод ОКТОМВРИ – ДЕН НА МAКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА

   

Страница 3 од 235

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер