English French German Macedonian

Настани

Октомври месец на книгата, Конкурс за стихотворба на тема: „Есенските бои“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола  по повод месецот на книгата Октомври, Ве поканува да учествувате со своја стихотворба на конкурсот на тема: „Есенските бои“. Конкурсот е наменет за децата од одделенска настава (од второ до деветто одделение). Заинтересираните учесници својата стихотворба треба да ја испратат на следниов email: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Овој конкурс ќе трае од 21.10.2020 до 31.10.2020,  а најдобрите стихотворби ќе бидат објавени во книга.
Ве очекуваме!

 

 

 

 

 

 

 

 

Биди Cool и прати ни Selfie со твојата домашна библиотека

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола Ве поканува да учествувате во креирањето на нови иновативни програми наменети за младата генерација.

„Биди Cool и прати ни Selfie со твојата домашна библиотека“

 

Фотографиите можете да ни ги испраќате на следнава email адреса: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Најуспешните фотографии ќе бидат објавени на нашите социјални мрежи, а како подарок ќе добијат и бесплатно едногодишно членство во нашата библиотека.

-Конкурсот е наменет за деца од училишна возраст (основно и средно образование).

Ве очекуваме.

 

 

 

   

15. Роднокрајна средба на битолските писатели во Македонија

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

На 13.10.2020 во пладневните часови во НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола се одржа традиционалната 15. Роднокрајна средба на битолските писатели во Македонија. На тркалезната маса учествуваа повеќе писатели со трудови на тема: „Моите ликови - од страв и немоќ во револт кон човечките вредности“. Модератор на средбата беше д-р Николче Вељановски. Присутните ги поздрави директорот на Библиотеката м-р Бојан Стефановски. Сите текстови ќе бидат објавени во 15-тиот Зборник на излагања. Учесниците се придржуваа кон пртоколите за заштита од COVID-19.

   

Страница 6 од 259

Сподели на Facebook