English French German Macedonian

Нови наслови

Скршени животи

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Халид Зија Ушаклигил се смета за основоположник на турската книжевност. Тој во своето творештво се соочил со голема цензура, поради што неколку негови дела никогаш не биле објавени. Истата судбина го чекала и делото Скршени животи, но сепак по дваесет години романот Скршени животи ја видел дневната светлина, а турската литература не остана без еден од своите најскапоцени романи.

Спојувајќи ги елементите на љубов и чувствителност, кои произлегуваат од романтизмот, и набљудувањата поттикнати од реализмот, Халид Зија во своите дела, со преголема емоционалност, ги објаснува повлечените типови на луѓе користејќи балансирани реалистични фикции. Овој писател, кој, Скршени животи го гледа како многу поуспешно дело од претходнообјавените Сино и црно и Забранета љубов, во овој роман, чекорејќи низ општествениот живот, ги обработува светоста на семејството, неверството во бракот, осаменоста, скршеноста, смртта и темната страна на животот.

 

Песната на речните птици

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Книгата е базирана на вистинска приказна за еден од најморничавите светски скандали во кој директорка на здружение на сиропиталишта киднапирала и продавала сиромашни деца на богати семејства низ цела Америка.

Мемфис, 1939. Дванаесетгодишната Рил Фос и нејзините четири помали сестри и братче имаат прекрасен живот на нивниот семеен брод-куќа на реката Мисисипи. Но една вечер, за време на страшна бура, кога татко им мора да ја однесе нивната мајка во болница и ја оставаат Рил како најголема да ги чува помалите деца, одеднаш се појавуваат непознати луѓе. Децата од семејството Фос се нагло и злобно оттргнати од сè што им е познато и завршуваат во сиропиталиште. Иако таму ги уверуваат дека наскоро ќе бидат вратени кај нивните родители, тие набрзо ја сфаќаат мрачната вистина. Соочена со злобата на директорката на институцијата, Рил се бори да не дозволи нејзините сестрички и братче да бидат разделени.

Јужна Каролина, сегашност. Ејвери Стафорд е родена во богато и привилегирано семејство, па има сè што може да посака: успешна кариера како обвинител, згоден вереник и раскошна свадба на повидок. Но кога Ејвери се враќа дома за да му помогне на татко ѝ во здравствена криза, една случајна средба ѝ буди рој прашања и ја тера да започне патување низ долго криеното минато на нејзиното семејство.

   

Или ти или никој

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Што ако една жена што си нема поим од спорт наследи професионален рагби тим? Чикаго дефинитивно не е подготвен за Фиби Сомервил, празноглавата секс бомба што го презема саканиот тим на градот.

А Фиби дефинитивно не е подготвена за главниот тренер на Старс, Ден Калебов, агресивниот бивши рагбист кој има само една работа на ум – победа на секое поле. Калебов е еден од оние мажи кои најмногу ја плашат. А новата секси шефица е една од оние жени кои Ден најмногу ги презира – приглупа убавица што не разликува магаре и музика.

Па зошто тогаш таа толку го привлекува? И зошто нејзе, светска жена, ѝ се врзува јазикот од неговиот момчешки шарм? Зошто на двајцата им се раѓа желба за карање секогаш кога се во близина?

Ова е приказна за двајца тврдоглави луѓе кои веруваат во играње за победа до последен грам енергија.

 

Четворицата јавачи на апокалипсата

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Романот „Четворицата јавачи на апокалипсата“, заедно со романите на „Запад ништо ново“ од Е. М. Ремарк и „Збогум оружје“ од Е. Хемингвеј се става во ранг на најчитаните дела со тематика од Првата светска војна. Во САД романот постигна толкава популарност што се мереше со читаност на Библијата, а токму поради таа популарност според овој роман е снимен и истоимениот филм. Атмосферата на војната, ужасите што таа со себе ги носи бешто се опишани во овој роман. Писателот ја доловува и политичката позадина на војната, моќта на манипулацијатасо јавното мислење и со средствата за информирање, кои во луѓето будат подготвеност да го убијат другиот и самите да загинат во војната што не ја предизвикале и чии вистински причини не ги разбираат. Првата светска војна е претставена со галопот на Четворицата јавачи на апокалипсата: Војната, Чумата, Гладот и Смртта, кои на земјата се појавуваат кога луѓето, поведени од својата алчност, забораваат на својата човечност. Човештвото повеќепати ја повторува истата грешка, како да не научило ништо од историјата, учителката на животот, што на овој роман му дава унирвезален карактер и симболизира остра критика на сите минати и идни војни.

„....Не ѕверот не умира. Тој е вечен придружник на луѓето. Тој ќе се скрие и ќе крвари четириесет години... шеесет... цел век, но пак ќе се појави. Ни останува само да се надеваме дека неговата рана уште долго ќе крвари, дека ѕверот ќе се крие подолго време и дека никогаш нема да го видат генерациите што ќе го чуваат нашето сеќавање...“ (извадок од романот)

Винсенте Бласко Ибањез (1867-1928), авантурист и светски патник, републиканец и антикликалец, човек со непресушна енергија и многу таленти: сликал, се занимавал и со новинарство, се прославил и стекнал богатство, но диживеал и прогони, а од еден двобој едвај спасил жива глава.

Во неговите дела обработува социјална тематика, без некоја посебна длабочина, но со голем шарм и допадливост во раскажувањето. Затоа не е чудно што некои негови дела се пренесени и на филмското платно. Попознати романи му се: „Меѓу портокалите“, „Мочуриште“, „Мртвите заповедаат“, „Крв и арена“....

   

Тајната сопруга

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Вечна љубов. Брутална грижа на совест. Скршени срца…

1914: Русија е на раб на колапс и семејството Романови се соочува со ужасно несигурна иднина. Големата војвотка Татјана се вљубува во војникот Дмитри, но со катастрофален пресврт во настаните, нивната романса – а и нивните животи – паѓаат во опасност…

2016: Кити Фишер открива нешто ужасно што ја тера нагло да побегне од Лондон во колибата на нејзиниот прапрадедо во Америка. Таму, на брегот на прекрасното езеро Аканаби, наоѓа спектакуларно парче накит што ќе ја одведе до одамна закопана семејна тајна…

Срцепарателна и прекрасно напишана, Тајната сопруга патува низ векови, спојувајќи го минатото со сегашноста за да раскаже незаборавна приказна за љубовта, загубите и борбеноста, потврдувајќи уште еднаш дека надежта секогаш умира последна.

 

Народот на морето

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Во книгата „Народот на морето“, Марк Елдер ги опишува судбините на малите луѓе на морето (рибарите, морнарите) нивниот едноставен свет испреплетен со бесот на брановите, плачот на галебите, тврдоглавото самоволие на морнарите, и страста на морето кое ја плете нивната судбина, дава и одзема според својата волја.

   

Страница 2 од 22

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер