English French German Macedonian

Нови наслови

Будалеста, слатка љубов

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Слободоумната Клои живее за кршење срца и прекршување на правилата. Таа сака да го живее животот на раб на опасност. За разлика од нејзините сестри, Меди и Тара, кои наскоро треба да се мажат, Клои не е подготвена да се скраси и да води тивок, мирен живот во семејното хотелче на плажа. Но нејзината љубов за проблеми – и нејзиниот проблем со љубовта – го привлекуваат вниманието на еден многу строг, многу секси шериф, кој многу би сакал да ја скроти оваа дива девојка.

Па Клои веќе не може да прави бељи затоа што згодниот шериф постојано ѝ е зад петици. А неговата таинствена насмевка на моменти ја тера да посака да почне да го моли да ѝ стави лисици. За првпат во животот, наместо да бега од законот, Клои мечтае да му се предаде. Може ли оваа бунтовничка да најде начин за примирје со сериозниот и намќорест шериф? Дали нејзината нескротливост ќе дозволи да го најде безбедното прибежиште што го бара во малото гратче Среќно Крајбрежје?

 

Душокршачот

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Тој не ги убива, не ги силува, не ги измачува… Неговото злосторство е многу, многу полошо.

Три жени – млади, прекрасни, полни со живот – исчезнуваат без трага. На психопатот, кој медиумите го нарекуваат „Душокршачот“, му е потребна само една недела да ги уништи. До седмиот ден, жените се ментално мртви, како тела без душа. Никој не знае што им прави, но тие се како живи мртовци.

Кратко пред Божиќ, Душокршачот повторно напаѓа, но овој пат во една ексклузивна психијатриска клиника. Докторите и пациентите се испаничуваат кога сфаќаат дека во клиниката е примен тежок, насилен психопат, особено затоа што никој не знае кој е тој. Од друга страна, страшна снежна бура тотално ја отсекува изолираната клиника, па сите остануваат заробени внатре – со нефункционални телефони – заедно со Душокршачот. Заробени во клиниката, вработените и пациентите се здружуваат за да се заштитат, но во една ноќ полна со незамислив терор, Душокршачот им покажува дека никој не е безбеден и дека ништо не е така како што изгледа.Уште едно ремек дело на Фицек, чиј крај никој нема да може да го предвиди.

   

Бездомници

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

И покрај своето сиромашно потекло, Томаш Јудум, благодарение на среќните околности и неговата напорна работа, успева да стане лекар, водејќи се од една единствена премиса – помош на сиромашните. Млад, храбар, борбен, решителен, истраен, етичен, желен за правење добрини, тој се обидува да ја промени реалноста околу него.... За време на една прошетка ја среќава Јоана, убава учителка, во која се вљубува, но и таа не останува рамнодушна.... дали Томаш ја продолжува својата борба против неправедноста и злото со кои е опкружен или, пак, љубовта кон Јоана го одвраќа од идејата да се бори против сите...

 

 

Ганди

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Ганди или попознат како Махатма, што на санскрит значи голема душа , великодушен, е човекот што ја поведе по ненасилен пат Индија кон својата независност и на свој начин го промени човештвото преку неговите силни пораки.

Неговите пораки најдобро зборуваат за него:

„Човекот е производ на своите мисли, она што го мисли, тоа и станува.“

„Мора да бидете промената што сакате да ја видите во светот.“

„Не смеете да ја загубите вербата во човештвото. Човештвото е океан; ако неколку капки во океанот се нечисти, океанот нема да стане валкан.“


   

Пет ќошиња

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

„Пет ќошиња“ на перуанскиот автор Марио Варгас Љоса е приказна за светот кој опстојува под закана од цинизмот, амбицијата, моралната беда и насилството. За време на корумпираното владеење на Алберто Фуџимори и стравот од тероризмот на „Сендеро луминосо“ и жолтиот печат, две пријателки од богатата класа неочекувано се впуштаат во вознемирувачки вител на еротски авантури и политички уцени.

Иронична и непредвидлива, оваа приказна одеднаш се трансформира во еден вид панорама на перуанското општество од деведесеттите години и трилер кој ја опишува вулгарноста на слободата во корумпираниот систем.

 

Професорот

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Професорот е првиот роман на Шарлот Бронте, напишан под псевдонимот Карер Бел. Тој е напишан пред нејзиното најпознато дело Џејн Ер, но издавачите упорно одбивале да го печатат, затоа е објавен дури во 1857 година, по нејзината смрт.

Во книгата се зборува за животот на младиот професор Вилијам Кримсфорт, за неговото детство, семејната трагедија, неговата професија како професор во училиштето за девојки во Брисел и за неговите љубовни авантури.

Романот е инспириран од настаните и од личното искуство на Шарлот Бронте во Брисел, каде што студирала странски јазици во 1842 година во интернатот воден од Константин Хегер и од неговата сопруга Клер Зое.

 

   

Страница 4 од 22

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер