Најавување

English French German Macedonian

Нови наслови

Одбројување - Фросина Пармаковска

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Токму во тој темен агол од собата каде што си постојав уште малку откако овие двете заминаа, ми се крена една огромна завеса, како простум да сонувам, и пред мене се појави цела сцена. На неа имаше полн декор, предмети испорасфрлани навидум безредно, кои беше тешко да се идентификуваат, наликуваа на темни партали во купишта оставени кај се нашле, а на средината на таквото необично окружување стоеше мојот маж замислен. Тој не ги гледаше парталите околу себе, но тие се кренаа, се движеа, веќе земаа и форми како сеништа кои кружеа околу него во поголем радиус, а тој сѐ уште не ги гледаше, не ги слушаше ниту кога се приближија сосем блиску до него, а испуштаа звуци на ветер и продолжуваа да кружат

околу него сѐ додека едно по едно, а ги имаше повеќе од стотина, не влегоа во него и така исчезнуваа, во него, сѐ до последното кога тој седна омалаксан на празната сцена и заспа сосе многуте посетители во себе или, којзнае, можеби тие не спиеја.

 

„Капетан Конан“ - Роже Версел

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Дејството на "Капетан Конан" се случува за време на Првата светска војна на балканските простори, непосредно по објавувањето на примирјето од 1918 година. Елитната единица доброволци, под команда на поручник а потоа и капетан Конан, во тој момент се наоѓа на Дунав во Романија каде што е пратена како поддршка, но во услови на намалена воена активност. Тоа е можност војниците да му се вратат на цивилниот живот, но и на воените судови.

Читај повеќе: „Капетан Конан“ - Роже Версел

   

„Како да заборавиш жена“ - Дан Лунгу

PDFПечатиЕ-пошта

( 6 Гласа )

Еден обичен ден Анди се враќа од работа и гледа дека Марга го напуштила по едногодишна врска. Ненадејното заминување на девојката го носи во неочекувани места и состојби. Андреја, Луана, Марга, Бјанка, сите тие се претвораат во една жена, која треба да ја заборави...

 

„Јаре за пет пари“ - Григориј Канович

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Еден од најтоплите книжевни обиди да се овековечи вечниот однос меѓу родителите и децата. Каменорезецот Ефраим би направил буквално сè за да ги заштити своите четири деца, кои веќе се возрасни луѓе. Сè почнува од моментот кога на старецот му соопштуваат дека на едниот син му се заканува смртна казна поради обидот да убие висок државен политичар.

Читај повеќе: „Јаре за пет пари“ - Григориј Канович

   

„Изумот на Морел“ - Адолфо Биој Касарес“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Ова ремек-дело Борхес го стави рамо до рамо со Процес на Кафка и со Свртување на завртката на Хенри Џејмс. Му се воодушевувале Хулио Кортесар и Габриел Гарсија Маркес, а им послужил како модел на Алан Ресне и на Алан Роб-Грие за еден од најпознатите француски филмови, Минатата година во Маријенбад, со што ја смениле историјата на филмот.

Читај повеќе: „Изумот на Морел“ - Адолфо Биој Касарес“

 

„Екстремно гласно и неверојатно блиску“ - Џонатан Сафран Фоер

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Овој инвентивен роман зборува за 9-годишниот Оскар Шел кој е на мистериозна и многу итна мисија која го води насекаде низ градот Њујорк. Неговата цел е да ја најде бравата која може да се отвори со клучот кој му припаѓал на неговиот татко кој умира во нападите на кулите близначки на 11 септември. Оваа навидум невозможна мисија го носи Оскар кај многу преживеани од ралични удари на животот за да го најде своето конечно оздравување и да ја преболи смртта на татка си.
Екранизацијата на романот, со Сандра Булок и Том Хенкс во главните улоги, е номиниран за Оскар.

   

Страница 1 од 9

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер