English French German Macedonian

Настани

Голем одмор 04.05.2017

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ - Битола гостин во емисијата „Голем одмор„ при Македонската телевизија.

Гледачите имаа можност да слушнат дел од активностите на библиотеката која ги презентираше д-р Лили Бошевска, во кој се вклучени дел од основните училишта „ Гоце Делчев“, „Кирил и Методиј“, „Елпида Караманди“, учениците од „Кочо Рацин“ од село Ивањевци- општина Могила,Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух “ Кочо Рацин “ - Битола со ученици, учесници од детското драмско студио „Арт и медиа“ – Битола, хорот Ѕвончиња, настап на учесниците од танцовиот клуб „Step Up”, Изабела Насковска - ученичка од ОУ „Кирил и Методиј“ - Битола, зборуваше за библиотекарската секција при училиштето и за натпреварот „Млади библиотекари“, наставничките Весела Богдановиќ, Јасмина Танчевска, Драгана Пискачева и Билјана Стојкова.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

„Finding and retrieving academic information with EBSCO“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Националните координатори: Националната и Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ - Скопје, Македонски е-електронски библиотеки - МЕБ и локалните координатори: Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ - Битола и Универзитетот „Св.Климент Охридски“ – Битола организираа предавање на тема „Finding and retrieving academic information with EBSCO“, предавач беше  ѓ-ѓа Тамила Миркамалова вработена во EBSCO.
Предавањето  се одржа на ден 11.05.2017. год. (четврток), во просториите при НУУБ “Св. Климент Охридски” – Битола.

Читај повеќе: „Finding and retrieving academic information with EBSCO“

   

„Кога сонцето заоѓа

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Битолчанецот Коста Ќука, лице со Даунов синдром, вработен во НУ Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола, денеска на јавноста ја претстави своја фотоизложба на тема „Кога сонцето заоѓа“.
На промотивниот настан во Битола беше речено дека Ќука 40 години се бори да докаже дека оној еден хромозом повеќе, не е недостаток туку можеби дар и бескраен стремеж да се биде подобар од сите, а со својата неисцрпна енергија тој се труди да докаже дека животот исполнет со делење љубов и насмевка на секого е можен и дефинитивно поубав.

Читај повеќе: „Кога сонцето заоѓа

   

Изложба на фотографии од Коста Ќука

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

   

Француско-германски саем на детска литература

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Под мотото „Го читаме другиот“ денеска во битолската библиотека се одржа француско-германскиот саем на детска литература. Саемот е заеднички проект на Францускиот институт во Скопје и Гете-Институтот Скопје, а е финансиран од Француско-германскиот културен фонд. Целта на проектот е преку читањето на странски јазик младите се воведуваат во светот на туѓата култура, но и во структурата на туѓиот јазик.
-Секоја година се случува по еден настан во рамките на овие заеднички активности со Францускиот институт. Оваа година акцентот се става на книгата, на читањето, а поводот за тоа е што Франција е почесен гостин на саемот за книга во Франкфурт во октомври.

Читај повеќе: Француско-германски саем на детска литература

   

Страница 6 од 86

Сподели на Facebook
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер