English French German Macedonian

Настани

подготвува Фатма Бајрам Аземовска

Курс по ИТ вештини

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Почитувани, повелете на краткиот курс од 7 часа за ИТ вештини од областа на фотошоп, илустратор и видео едитирање.
Часовите ќе се одржуваат еднаш неделно и ќе траат до средината на февруари 2020 година.
Овој курс ќе го држи волонтерот Андреи од Романија кој е дел од ЕВС проектот „Кажи да за промена“ финансиран од Еразмус + програмата.
Сите заинтересирани ќе треба да носат свој лап-топ (може и двајца на еден).
За подетални информации и пријавување на е-маил Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите .
Првиот час ќе се одржи на ден 09.01.2020 година, со почеток во 17 часот во Читалните, во просториите на Библиотеката.

Местата се ограничени.

 

Учениците од ОУ „Гоце Делчев“ го креираа празничниот изглед на детскиот оддел

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола следејќи ја својата мисија како мултифункционален образовен и културен центар во градот и ова година во пресрет на божиќните и новогодишните празници се погрижи со своите програми и активности да ја воспостави врска со граѓаните на Битола, заеднички да го осмислат и уредат просторот во Библиотеката, особено за нејзините најмлади читатели.

Во соработка со ОУ „Гоце Делчев“ и наставничка Розита Радевска учениците учествуваа во празнично украсување на Детскиот Оддел во Библиотеката. Во добро расположение, опкружени со книги и омилени ликови од домашната и светска литература, најмладите цртаа и боеја, сечеа снегулки од хартија и се погрижија омиленото место во градот да го обојат со љубов, радост и детската фантазија.

 

 

 

 

 

 

 

   

Состанок во рамки на проектот „пРОМис“ во Германија

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола е библиотека која што вложува во развојот на библиотечното работење преку имплементација на различни иновативни програми и професионализација на библиотечниот кадар.
За прв пат во библиотеката пред две години беше започнат ЕРАСМУС + проект „пРОМис“ кој што има за цел да ги детектира проблемите поврзани со граѓани на Битола од ромската популација, особено во областа на културното наследство и стандардизација на ромскиот јазик, како дел од препораките на светската организација на библиотеките (ИФЛА) а во рамките на програмите поврзани со Агенда 2030.

Читај повеќе: Состанок во рамки на проектот „пРОМис“ во Германија

   

Страница 9 од 249

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер