English French German Macedonian

Настани

подготвува Фатма Бајрам Аземовска

„pROMise“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Библиотекари од Националната установа Универзитетска библиотека “Св.Климент Охридски “- Битола во рамки на проектот „pROMise“ (ERASMUS+) кој ќе се реализира во траење од 24 месеци, почнувајќи од 01.09.2018 до 31.08.2020 год. имаа прилика да ги презентираат остварените активности во врска со вклученоста на библиотеката во програми кои се значајни за заедницата, конкретно за образование на возрасна популација и за маргинализирани групи.

Читај повеќе: „pROMise“

 

Учиме шпански јазик!

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Библиотеката на своите сегашни и идни членови им дава можноста за изучување на шпански јазик бесплатно.

Давид и Хуан, волонтери од Шпанија имаат порака за сите Вас “Сакаме да Ве поканиме да бидете дел од нашите часови по шпански јазик. Ако сакате да научите или да го подобрите Вашиот шпански во пријатен и забавен амбиент, не двоумете се да дојдете. Ве очекуваме!

Волонтерите се дел од програмата на Еразмус + и вклучени во програмските активности на „Сумнал“ - здружение за развој на Ромската заедница.

Бројот на посетители е ограничен.

Пријавување на e-mailot: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

   

Промоција на on line сликовницата „Шарен детски свет“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

На ден 06.08.2019 година,  се одржа промоција на on line сликовницата „Шарен детски свет“ од авторката Васка Јовановска, во издание на Националната установа Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола и Едука Мак доо – Скопје на јутјуб каналот на Библиотеката https://www.youtube.com/watch?v=xxPzHaz8U_4&t=30s Промоцијата се одржа во просториите на детската градинка „Пролет“ – Битола. Проектот настојува да ја сензибилизира пошироката јавност за еднаков третман и пристап на лицата со оштетен слух, говор и вид до јавните институции и јавните добра.

Читај повеќе: Промоција на on line сликовницата „Шарен детски свет“

   

Страница 6 од 233

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер