English French German Macedonian

Настани

подготвува Фатма Бајрам Аземовска

КНИЖЕВНА СРЕДБА СО АВТОРКАТА И АВАНТУРИСТКА САРА ЖИСЛЕР

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

ПРОМОЦИЈА НА ПРЕВОДОТ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК НА НЕЈЗИНИОТ РОМАН „МАЛЕЧКА“
Настанот се реализира на ден 07.03.2019 година, во соработка со Амбасадата на Швајцарија, Француски Институт од Скопје, и НУУБ Св.Климент Охридски Битола.
Во присуство на Жана Фам Тран, претставничка на голема француска издавачка куќа Éditions des Équateurs.
Романот „Малечка“ постигна голем успех и е преведена на македонски јазик во издание на „Или-Или“. 
Книгата е неверојатно поучна, а се работи за млада девојка којашто гневот го преобразува во одисеја.

Читај повеќе: КНИЖЕВНА СРЕДБА СО АВТОРКАТА И АВАНТУРИСТКА САРА ЖИСЛЕР

 

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИ И ДИПЛОМИ ПО РАСПИШАНИОТ КОНКУРС ЗА КРАТОК РАСКАЗ НА ТЕМА „ЉУБОВ СО ГОЛЕМИ ДЕЛА - Б

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

По повод 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената, на ден 6.3.2019 (среда), во 17 часот во салата за промоции на НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола, во организација на Организација на жени – Битола и НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола се одржа СВЕЧЕНА ПРОГРАМА НА КОЈА БЕА ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИ И ДИПЛОМИ ПО РАСПИШАНИОТ КОНКУРС ЗА КРАТОК РАСКАЗ НА ТЕМА „ЉУБОВ СО ГОЛЕМИ ДЕЛА - БАБА“. Од пристигнатите 18 творби, жири комисијата во состав: Илче Стојановски, Елизабета Марковска и Светлана Папачек ја донесоа следната одлука: - во конкуренција ученици беа доделени следните награди: I награда за творбата „Љубов со големи дела“ од авторката Михаела Марковска од ОУ „Браќа Миладиновци“, с. Добрушево, II награда за творбата „Баба“ од авторката Лела Стојановска од ОУ „Св. Климент Охридски, Битола и III награда за творбата „Љубов со големи дела“ од авторот Николче Вашеревски од ОУ „Браќа Миладиновци“, с. Добрушево. - во конкуренција возрасни беа доделени следните награди: I награда за творбата „Планина од полски цвеќиња“ од авторката Ели Маказлиева, II награда за творбата „Баба Неша“ од авторката Габриела Стојаноска - Станоеска и III награда за творбата „Душата на мојата баба“ од авторката Снежана Паноска. Во програмскиот дел на Манифестацијата со музички поетски творби настапија децата од детската градинка „Мајски цвет“ – Битола. На следниот линк следат повеќе фотографии  https://www.facebook.com/pg/nuub.mk/photos/?tab=album&album_id=10157273489283679

   

Книжевна средба и промоција на роман

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Француската Алијанса и НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола Ве покануваат на КНИЖЕВНА СРЕДБА СО АВТОРКАТА И АВАНТУРИСТКА САРА ЖИСЛЕР и ПРОМОЦИЈА НА ПРЕВОДОТ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК НА НЕЈЗИНИОТ РОМАН „МАЛЕЧКА“.

Настанот ќе се реализира во соработка со Амбасадата на Швајцарија и Францускиот институт – Скопје, во присуство на Жана Фам Тран, претставничка на големата француска издавачка куќа Éditions des Équateurs.

Средбата ќе ја води Игор Анѓелков од издавачката куќа „Или-или“.

Книгата е неверојатно поучна, а се работи за млада девојка којашто гневот го преобразува во одисеја. Нежно и низ хумор, оваа патничка што го обиколи светот раскажува за маките од детството, за нејзината одбивност кон униформираноста на општеството, како и за жедта за слобода, преку која ги надминала сопствените стравови.

Место на одржување: НУУБ „Св. Климент Охридски“ - Битола

Сала за промоции (прв кат)

7.3.2019 (четврток), во 18 часот.

   

Страница 6 од 217

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер