Островот на пеликаните - Миодраг Мајиќ

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Уште една крими-драма што е сосем поинаква од која било книга од тој жанр.
Дејството ги следи судбините на двајца млади Роми, кои по игра на случајноста завршуваат во судница и доживуваат пресуда што отвора низа настани што никој не би можел да ги замисли.
Приказната за Ајша и Габриел, за Павле и Јована, е приказна за џелатите што стануваат жртви и жртвите што стануваат џелати на сопствената судбина. Тоа може да се претвори во сечија приказна, но уште веднаш се однесува на секого од нас. Токму затоа оваа книга ќе ја прочитате во еден здив, а силуетите на нејзините јунаци ќе се вкотват длабоко во вас.
„Островот на пеликаните“ носи надеж дека борбата за општо добро секогаш има смисла.

Сподели на Facebook