English French German Macedonian

Пет ќошиња

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

„Пет ќошиња“ на перуанскиот автор Марио Варгас Љоса е приказна за светот кој опстојува под закана од цинизмот, амбицијата, моралната беда и насилството. За време на корумпираното владеење на Алберто Фуџимори и стравот од тероризмот на „Сендеро луминосо“ и жолтиот печат, две пријателки од богатата класа неочекувано се впуштаат во вознемирувачки вител на еротски авантури и политички уцени.

Иронична и непредвидлива, оваа приказна одеднаш се трансформира во еден вид панорама на перуанското општество од деведесеттите години и трилер кој ја опишува вулгарноста на слободата во корумпираниот систем.

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер