English French German Macedonian

„Челик“ - Силвија Авалоне

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Normal 0 false false false MK X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

„Воопшто не е за фрлање. Убави нозе, убаво газе. Само градите ѝ се премногу мали. Но, ова засега ќе ѝ го прости. Италијанка е, очигледно малолетно девојче, таква стока ја носиш на јахтите на Пунта Ала, ја даваш за петстотини евра за секс со големите ѕверки, на забавите, на јахтите на важните фаци. Гледај ја како игра... небаре е адолесцентка што танцува пред огледалото имитирајќи ја Бритни Спирс и се соблекува заклучена во бањата“. Ова е цитат од романот со две тинејџерки кои сонуваат да направат кариера надвор од периферијата, каде бедата ги напаѓа семејствата кои се распаѓаат, каде работниците во челичаната шмркаат кокаин да може да го поднесат тешкотиите, каде човечкото месо станува поевтино од тоа во блиските месарници, каде врските се краткотрајни, а сексот евтина надеж за сиромашните. Дали тука и во такви услови може да опстои кревкото тело на љубовта, онаа искрената?

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер