English French German Macedonian

Најчитани наслови

„Те нема никаде“ - Јелена Бачиќ Алимпиќ

PDFПечатиЕ-пошта

( 1 Глас )

Љубовта не се избира, исто како и смртта. Сè е веќе запишано некаде одамна во небесата. Не можеш да и се спротиставиш на судбината, ниту да ги прескокнеш денот или ноќта. Би сакала да не го љубев толку многу. Тогаш можеби немаше да бидам решена  да направам злостроство, ако се вика злосторство тоа што го направив.
Смееме ли да му судиме некому кој жртвувал сè за љубовта? Како една млада жена со својата храброст, со моќта на својата посветеност и љубов ги разбранува италијанската и светската јавност непосредно по Првата светска војна?

Читај повеќе: „Те нема никаде“ - Јелена Бачиќ Алимпиќ

 

„На плоштадот Дијамант“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

На плоштадот Дијамант е историски и психолошки роман, кој го опишува секојдневието на обичните луѓе. Дејствието се одвива во населбата Грација, во Барселона, Шпанија, и ја раскажува сторијата на Наталија, жена како и многуте други на кои војната им ја уништила сета надеж. Таа прифаќа сè што животот и сопругот ѝ го наметнуваат. Дури и тоа да ѝ го сменат името во Гулабица. Но сето тоа завршува после граѓанската војна. Наталија ќе се побуни против сето она што смета дека е неправедно,  а една од главните битки е да си го врати своето вистинско име.

Читај повеќе: „На плоштадот Дијамант“

 

„Девојката што го спаси кралот на Шведска“ - Јонас Јонасон

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Кралот и премиерот на Шведска исчезнуваат на 14-ти јуни во 2007 година за време на гала-банкет. Останатиот дел од приказната се сели во Јужна Африка во ’60-тите години на минатиот век. Малата Номбеко Мајеки води живот во кој започнува како чистачка, а потоа неочекувано станува дел од најголемите тајни воени проекти.
Таа станува мета на Јужноафриканската Република и на најопасната тајна служба во светот истовремено. Како ќе се поврзат двете приказни останува да откриете со читањето на ова возбудливо комично четиво.

   

„Марч” -Џералдин Брукс

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

„Марч” претставува историски роман чие дејство е сместено во раните денови на Американската граѓанска војна. Главниот лик Роберт Марч е, всушност, отсустниот татко од романот на Луиза Меј Алкот - „Мали женички”. Тој го напушта Масачусетс и патува низ Вирџинија за да ги подучува пребеганите робови на плантажата на Етан Канинг.

Читај повеќе: „Марч” -Џералдин Брукс

 

„Патот на свилата“ – Колин Фалконер

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

1260 година. Жосран Саразини е човек со тажна душа, витез од редот Темплари кој го прогонува срамно минато и кој бара спасение во опасниот крстоносен поход, патувањето од Палестина до Занаду - престолнината на Монголското царство, за да пронајде сојузник против Сарацените на дворот на легендарниот Кублај-кан. Но, наместо тоа, тој наоѓа утеха во принцезата-воин, убавата и нескротлива Кутелун, припадник на варварското племе Татарки од монголските степи.

Читај повеќе: „Патот на свилата“ – Колин Фалконер

   

Страница 1 од 5

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер