Најавување

English French German Macedonian

Календар на активности

PDFПечатиЕ-пошта

март 2017

понеделник

вторник

среда

четврток

петок

 

 

1

 

 

 

2

3

6

7

8

 

 

 

9

10

13

14

15

 

 

 

16

17

20

21

22

Промоција на проектот „Ние сме Љубов“ -15 часот

 

Работилница – проект „Ноќ со Андерсен“ – 15 часот (ОУ „Кирил и) Методиј“ - Битола

 

 

 

23

Работилница – проект „Ноќ со Андерсен“ – 15 часот (ОУ „Кирил и) Методиј“ - Битола

24

Промоција на проектот „Слушај музика – биди среќен“, - 11 часот

 

24 март до 31 март 2017 година, ретроспективна изложба на книги на библиотеката

Работилница – проект „Ноќ со Андерсен“ – 15 часот(ОУ „Кирил и) Методиј“ - Битола

 

27

„Театар во библиотека“, во соработка со   детското драмско студио „Арт и медиа“ – Битола, - 11 часот

28

Донација на книги од професори од Охфорд универзитетот - Англија

 

 

 

 

29

Работилница – проект „Ноќ со Андерсен“ – 10 часот (ОУ „Даме Груев“ - Битола)

 

 

 

 

30

Промоција на проектот „Еко библиотека“ – 12.30 часот

31

Ликовна изложба  „Ликовни одблесоци – сеќавање на творештвото на Борислав Талевски“ – 12 часот

април 2017

понеделник

вторник

среда

четврток

петок

3

 

 

 

4

 

 

5

6

7

10

11

Предавање на       д-р Семир Османагич, на тема „Пирамидите во Босна“ – 20 часот

 

 

12

Обука „Преку личен развој до успешно лидерство! „ - 15 до 20 часот, организатори НУУБ „Св.Климент Охридски“ - Битола и организација на жени Битола

13

14

17

18

 

 

 

19

20

21

Посета на деца од градинката „Естраја Овадија Мара“ - Битола - 10 часот

 

Промоција  на книга поезија „Духот на тишината“ од Игор Трпчески - 12 часот

 

на 22 април

Светски ден на книгата и авторското право - 10 часот

 

24

Посета на деца од градинката Sвончиња - 10.30 часот

25

 

 

 

26

Саем на книга,  13-16 часот во организација на Француски институт од Скопје и Гете институтот

27

28

Посета на ученици од ОУ “Трифун Пановски“ - Битола - 10 часот

мај 2017

понеделник

1

вторник

2

среда

3

изложба на фотографии од Коста Ќука -12 часот

 

четврток

4

гостување во МТВ

петок

5

сабота

6

8

9 10

11

претставување на базата EBSCO - 13 часот

12

13

Работилница во рамки на проектот „Млади поетски перформанси“ - 11 часот

15 16 17 18

19

литературно читање по повод одбележување на патронатот на ОУ „Кирил И Методиј“ - Битола

 

20

Предавање на тема „Рана дијагностика и третман на рак на дебелото црево“ - предавач асс. д-р Огнен Костовски - 12 часот

22

 

23

Настан по повод 24 мај - денот на просветителите „Влијанието на социјалните мрежи и интернетот врз јазичниот израз на младите“  - 12 часот

24

25

завршен настан од проектот „Ние сме Љубов“ - 11 часот

26 27

29

30

 

 

31

 

септември 2017

понеделник

вторник

среда

четврток

петок

 

 

 

 

1

 

4

5

6

 

 

7

одблежување на светскиот ден на писменоста

8

11

12

13

 

 

14

15

18

19

20

„Животот и делото на Христо Татарчев“ предавач проф. Владо Кузмановски

11 часот

- Промоција на книгата „Интима“- Гордана Стаматова

18 часот

 

 

21

22

25

26

Одбележување на денот на европските јазици - Француска алијанса

11.30 часот во холот на библиотеката

27

„Животот и делото на Кузман Јосифовски Питу“

предавач проф. Ѓорги Јуруков

11 часот

 

 

28

29

„Животот и делото на Јане Сандански“

предавач проф. Александар Јаневски

Ноември 2017

понеделник

вторник

среда

четврток

петок

 

 

1

2

По повод 4-ти Ноември ослободувањето на градот Битола во холот на библиотеката е поставена тематска изложба на книги

3

промоција на книги од Раде Силјан и Веле Смилевски - 12 часот

Посета на словенскиот амбасадор Милан Јазбец

Промоција на книгата “Тајната на нашите корени“ - Весна Илиовска - 14 часот

 

6

Учење и работење од дома - презентирање на платформата teachoot.com

 

 

7 8 9 10

13

 

 

14

15

Израелска делегација во посета на библиотеката

16

44-то годишно собрание на Библиотекарското здружение на Македонија

Промоцијата на книгата „Говор на телото“ на македонски јазик од авторот проф.д-р Зендел Абедин Шехи

17

20

 

 

21 22 23 24

27

 

 

28 29 30

Normal 0 false false false MK X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} Декември 2017

понеделник

вторник

среда

четврток

петок

 

 

1

Обука на тема „Комуникациски вештини“

 

4

 

 

5 6

7

Свечено одблежување на Патронатот на библиотеката

8

11

Одблежување на Недела на човекови права

 

 

 

12

13

Донација на книги од австриската амбасадорка Ренате Коблер

14 15

18

 

 

19 20 21 22

25

 

 

26 27 28 29

Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер